Bazénová chemie

Údržba bazénové vody není složitá, ale je potřeba používat kvalitní bazénovou chemii abyste dosáhli křišťálově čisté vody po celý rok. Chemie Vám bazén dezinfikuje, zabrání vzniku řas a odstraní nečistoty.

Bazénová chemie je komplexní řada přípravků či preparátů, díky kterým je péče o sladkou i slanou vodu v bazénu či vířivce, snadná a vysoce efektivní. Přípravky řeší každý problém s bazénovou vodou a zajišťuje tak její vysokou kvalitu, čistotu, zdravotní nezávadnost a činí ji průzračně čistou. Následující text vám poradí, jak správně bazénovou chemii používat.

DEZINFEKCE BAZÉNOVÉ VODY

Zajišťuje především zdravotní nezávadnost vody. Mezi nejobvyklejší patří:
• Chlorová chemie – léty prověřena nejen u soukromých bazénů, ale i ve velkých veřejných bazénech. Nejčastěji jsou to přípravky ve formě tablet do bazénu multifunkční, které také zajišťují vločkování nečistot, projasňují vodu v bazénu, stabilizují hodnoty chloru, pH a tvrdosti, zamezují také usazeninám. Dalšími jsou standartní bazénové tablety – chlorové tablety, přípravek chlor šok, který je určen k jednorázovému „šokovému“ zachlorování vody při potížích s kvalitou vody a přípravek chlor start určený k prvotnímu zachlorování vody v nové sezóně.
• Bezchlorová chemie se stává stále více populárnější a oblíbenější především u milovníků plavání, kteří z důvodu alergických reakcí nebo citlivé pokožky, či zvýšené dráždivosti očí a sliznic, odmítají chlórovou chemii. Mezi nejoblíbenější přípravky patří: Oxi kyslíkové tablety, oxi kyslíkový šok, oxi krystaly – kyslíkový granulát a kyslíkový aktivátor oxi, ten je nezbytný při používání kyslíkové chemie.
• Bazén se slanou vodou je další typ dezinfekce založený na chloru. Chlor vzniká z bazénové soli pomocí elektrolýzy a chemickou reakcí, při které se chlor uvolňuje do vody.

ÚPRAVA HODNOT PH A ALKALITY V BAZÉNOVÉ VODĚ

Správná hodnota pH a alkalita je opravdovým základem při údržbě vody. Nestačí vodu pouze desinfikovat. Při hodnotách pH a alkality mimo správné rozmezí se (a to velmi výrazně) snižuje účinnost dezinfekce. To často vyšší spotřebě desinfekčních přípravků, zakalením a dalším problémům s vodou.
• Ideální hodnota pH bazénové vody dle zkušeností v praxi se nachází v rozmezí 7 – 7,2.
• Ideální hodnoty Alkality pak mezi 80–120 ppm.

Těchto hodnot lze docílit pomocí následujících přípravků:
• pH mínus sníží pH vody
• pH plus zvýší pH vody
• Alkalita plus zvýší celkovou alkalitu vody

ALGICID

Algicid je tekutý přípravek, který je určen k pravidelné prevenci vzniku, a i k odstranění většiny běžně vyskytujících se řas (zelených, černých, žlutých) v bazénové vodě, které jsou schopny přizpůsobit se na chlor nebo ostatní typy dezinfekce při jejich normami stanovených bezpečných koncentracích. Tyto přípravky jsou zcela bezpečné a zdravotně nezávadné. V současnosti plně nahrazují skalici modrou, která je vysoce toxická. Její používání se s ohledem na lidské zdraví při údržbě bazénové vody nedoporučuje!

STABILIZÁTOR TVRDOSTI

Tvrdost vody je jedním z nejdůležitějších faktorů, který přímo ovlivňuje kvalitu bazénové vody. Čím tvrdší voda je, tím více se usazuje vodní kámen na dně a stěnách bazénu nebo v potrubí a filtraci. To může způsobit ztvrdnutí pískové náplně, a tím snížit její účinnost. Na usazeninách se může vytvářit úrodná půda pro tvorbu řas a bakterií, které způsobují zelené zákaly vody. Za určitých podmínek může také dojít k rozpuštění těchto usazenin. To následně způsobí bílý až mléčný zákal v bazénové vodě. Pokud napouštíte bazén tvrdou vodou, doporučujeme vyzkoušet stabilizátor tvrdosti.

VLOČKOVAČ A PROJASŇOVAČ

Vločkovač a projasňovač vody v bazénu jsou další přípravky, které se doporučuje používat. A to nejen při již vzniklých zákalech, ale především jako prevence. Dezinfekční přípravky likvidují organické nečistoty (řasy a bakterie). Nicméně nejsou však určené přímo k vysrážení těchto i jiných nečistot na dno bazénu nebo k zachycení ve filtraci. Ve vodě se tedy mohou následně tvořit zákaly, a to i přesto, že voda již neobsahuje živé řasy ani bakterie.
Přípravek vločkovač a projasňovač jsou flokulanty. Při preventivním použití do vody dokáží i z těch nejjemnějších nečistot utvořit tzv. vločky a zajistit jejich usazení ve filtraci nebo na dně bazénu, kde je lze poté jednoduše vysát. Podporují účinnost filtrace a tím zvyšují kvalitu vody v bazénu.

STABILIZACE CHLORU

Stabilizátor chloru se používá při dezinfekci chlorované i slané vody. Stabilizace chloru se doporučuje v bazénu se slanou vodou, kde je chlor vznikající pomocí elektrolýzy a chemickou reakcí. Tento chlor není stabilizován proti příliš rychlému rozkládání působením slunečního záření a samovolnému uvolňování z bazénové vody oproti běžně dostupným chlorovým přípravkům (jako jsou chlorové tablety do bazénu apod.), ty stabilizátor chloru obsahují již z výroby. Použitím tohoto přípravku dosáhnete, jak v případě slané vody, tak i v případě chlorových přípravků, ke snížení spotřeby chloru a také ke snížení chlorového zápachu vody.

ZAZIMOVÁNÍ BAZÉNU (VODY)

Přípravek zazimování bazénu je rovněž důležité používat. Díky ošetření bazénové vody tímto přípravkem ušetříte každý rok desítky kubíků vody a tisíce korun za vodu, která by se během zimního odstavení znehodnotila např. přemnoženými řasami a jarní vypouštění vody by vás tedy neminulo. Přípravek zazimování bazénu nebrání pouze tvorbě řas, ale zabrání také vytváření usazenin a ulehčí tak jarní čištění bazénu. Aplikovat se doporučuje jak do bazénů se sladkou, tak i slanou vodou.

Gluc PBS - Průvodce bazénovou vodou

Kontaktujte nás


Kontaktní informace

  • Pondělí - Pátek: 7:00 až 15:00
  • Adresa: Orlovská 737/125, 713 00 Ostrava-Heřmanice

Facebook

- Napište nám