Upravit možností cookies

Bazénová chemie

Údržba bazénové vody není složitá, ale je potřeba používat kvalitní bazénovou chemii abyste dosáhli křišťálově čisté vody po celý rok. Chemie Vám bazén dezinfikuje, zabrání vzniku řas a odstraní nečistoty.

Bazénová chemie je komplexní řada přípravků či preparátů, díky kterým je péče o sladkou i slanou vodu v bazénu či vířivce, snadná a vysoce efektivní. Přípravky řeší každý problém s bazénovou vodou a zajišťuje tak její vysokou kvalitu, čistotu, zdravotní nezávadnost a činí ji průzračně čistou. Následující text vám poradí, jak správně bazénovou chemii používat.

DEZINFEKCE BAZÉNOVÉ VODY

Zajišťuje především zdravotní nezávadnost vody. Mezi nejobvyklejší patří:
• Chlorová chemie – léty prověřena nejen u soukromých bazénů, ale i ve velkých veřejných bazénech. Nejčastěji jsou to přípravky ve formě tablet do bazénu multifunkční, které také zajišťují vločkování nečistot, projasňují vodu v bazénu, stabilizují hodnoty chloru, pH a tvrdosti, zamezují také usazeninám. Dalšími jsou standartní bazénové tablety – chlorové tablety, přípravek chlor šok, který je určen k jednorázovému „šokovému“ zachlorování vody při potížích s kvalitou vody a přípravek chlor start určený k prvotnímu zachlorování vody v nové sezóně.
• Bezchlorová chemie se stává stále více populárnější a oblíbenější především u milovníků plavání, kteří z důvodu alergických reakcí nebo citlivé pokožky, či zvýšené dráždivosti očí a sliznic, odmítají chlórovou chemii. Mezi nejoblíbenější přípravky patří: Oxi kyslíkové tablety, oxi kyslíkový šok, oxi krystaly – kyslíkový granulát a kyslíkový aktivátor oxi, ten je nezbytný při používání kyslíkové chemie.
• Bazén se slanou vodou je další typ dezinfekce založený na chloru. Chlor vzniká z bazénové soli pomocí elektrolýzy a chemickou reakcí, při které se chlor uvolňuje do vody.

ÚPRAVA HODNOT PH A ALKALITY V BAZÉNOVÉ VODĚ

Správná hodnota pH a alkalita je opravdovým základem při údržbě vody. Nestačí vodu pouze desinfikovat. Při hodnotách pH a alkality mimo správné rozmezí se (a to velmi výrazně) snižuje účinnost dezinfekce. To často vyšší spotřebě desinfekčních přípravků, zakalením a dalším problémům s vodou.
• Ideální hodnota pH bazénové vody dle zkušeností v praxi se nachází v rozmezí 7 – 7,2.
• Ideální hodnoty Alkality pak mezi 80–120 ppm.

Těchto hodnot lze docílit pomocí následujících přípravků:
• pH mínus sníží pH vody
• pH plus zvýší pH vody
• Alkalita plus zvýší celkovou alkalitu vody

ALGICID

Algicid je tekutý přípravek, který je určen k pravidelné prevenci vzniku, a i k odstranění většiny běžně vyskytujících se řas (zelených, černých, žlutých) v bazénové vodě, které jsou schopny přizpůsobit se na chlor nebo ostatní typy dezinfekce při jejich normami stanovených bezpečných koncentracích. Tyto přípravky jsou zcela bezpečné a zdravotně nezávadné. V současnosti plně nahrazují skalici modrou, která je vysoce toxická. Její používání se s ohledem na lidské zdraví při údržbě bazénové vody nedoporučuje!

STABILIZÁTOR TVRDOSTI

Tvrdost vody je jedním z nejdůležitějších faktorů, který přímo ovlivňuje kvalitu bazénové vody. Čím tvrdší voda je, tím více se usazuje vodní kámen na dně a stěnách bazénu nebo v potrubí a filtraci. To může způsobit ztvrdnutí pískové náplně, a tím snížit její účinnost. Na usazeninách se může vytvářit úrodná půda pro tvorbu řas a bakterií, které způsobují zelené zákaly vody. Za určitých podmínek může také dojít k rozpuštění těchto usazenin. To následně způsobí bílý až mléčný zákal v bazénové vodě. Pokud napouštíte bazén tvrdou vodou, doporučujeme vyzkoušet stabilizátor tvrdosti.

VLOČKOVAČ A PROJASŇOVAČ

Vločkovač a projasňovač vody v bazénu jsou další přípravky, které se doporučuje používat. A to nejen při již vzniklých zákalech, ale především jako prevence. Dezinfekční přípravky likvidují organické nečistoty (řasy a bakterie). Nicméně nejsou však určené přímo k vysrážení těchto i jiných nečistot na dno bazénu nebo k zachycení ve filtraci. Ve vodě se tedy mohou následně tvořit zákaly, a to i přesto, že voda již neobsahuje živé řasy ani bakterie.
Přípravek vločkovač a projasňovač jsou flokulanty. Při preventivním použití do vody dokáží i z těch nejjemnějších nečistot utvořit tzv. vločky a zajistit jejich usazení ve filtraci nebo na dně bazénu, kde je lze poté jednoduše vysát. Podporují účinnost filtrace a tím zvyšují kvalitu vody v bazénu.

STABILIZACE CHLORU

Stabilizátor chloru se používá při dezinfekci chlorované i slané vody. Stabilizace chloru se doporučuje v bazénu se slanou vodou, kde je chlor vznikající pomocí elektrolýzy a chemickou reakcí. Tento chlor není stabilizován proti příliš rychlému rozkládání působením slunečního záření a samovolnému uvolňování z bazénové vody oproti běžně dostupným chlorovým přípravkům (jako jsou chlorové tablety do bazénu apod.), ty stabilizátor chloru obsahují již z výroby. Použitím tohoto přípravku dosáhnete, jak v případě slané vody, tak i v případě chlorových přípravků, ke snížení spotřeby chloru a také ke snížení chlorového zápachu vody.

ZAZIMOVÁNÍ BAZÉNU (VODY)

Přípravek zazimování bazénu je rovněž důležité používat. Díky ošetření bazénové vody tímto přípravkem ušetříte každý rok desítky kubíků vody a tisíce korun za vodu, která by se během zimního odstavení znehodnotila např. přemnoženými řasami a jarní vypouštění vody by vás tedy neminulo. Přípravek zazimování bazénu nebrání pouze tvorbě řas, ale zabrání také vytváření usazenin a ulehčí tak jarní čištění bazénu. Aplikovat se doporučuje jak do bazénů se sladkou, tak i slanou vodou.

Gluc PBS - Průvodce bazénovou vodou

Kontaktujte nás


Kontaktní informace

  • Pondělí - Pátek: 7:00 až 15:00
  • Adresa: Orlovská 737/125, 713 00 Ostrava-Heřmanice

Facebook

- Napište nám